VÁNOCE | 5 alternativ ke klasickému vánočnímu stromku
Je příliš brzy psát o Vánocích v říjnu? Řeknu vám pravdu - když jsem například před pár týdny vešel do Tedi nebo Pepca, vánoční ozdoby se sypaly z regálů a po celém obchodě byly další krabice plné vánočních ozdob. V tu chvíli jsem se lekla a zděsila zároveň, protože jsem měla na sobě sluneční brýle, lehké šaty, bílé placené tenisky a v hlavě jsem pořádala večerní grilování s rodinou na terase. Ale postupem času to na mě také každý rok přicházelo dřív a dřív, vždyť je to tak krásné roční období, všichni se na něj celý rok těšíme a chceme si ho užít co nejdéle. Tak proč ne už od října? Zatím se Vánocemi zabývám jen myšlenkami, řeším hlavně jednu myšlenku, a to "jaký vánoční stromek bude letos v obýváku?". Nebo ještě lépe... "Bude letos vůbec v našem obýváku nějaký stromek?". Jednou z materiálních věcí, která z mého pohledu nejvíce charakterizuje vánoční období, je bezpochyby vánoční stromek. Dokážete si bez něj ještě vůbec představit Vánoce? Já totiž ne.
Na Slovensku se vánoční stromek začal objevovat mezi šlechtou a měšťany koncem 17. století, ale mezi obyčejnými lidmi na Slovensku se objevil až ve 20. letech 20. století. V dnešní době je jen velmi málo domácností, které nemají vánoční stromek. Ať už je ve stojanu, nebo visí ze stropu jako v minulosti, ať je nový, nebo má za sebou pár let a polámané větve, ať je malý, nebo se jeho vrchol dotýká stropu, ať je umělý, nebo se vůně toho živého line celým domem - ať už má jakoukoli podobu, má své kouzlo.
Já sám si od dětství nepamatuji Vánoce bez stromečku, dokonce ani situaci, která by naznačovala, že by byly Vánoce bez stromečku. Letošní rok však nasál změnu. Dočasně jsme se přestěhovali do bytu, který není dost velký na to, aby se do něj vešel klasický vánoční stromek. Ať jsem přemýšlela, jak jsem přemýšlela, ať jsem nábytek v hlavě přesouvala, jak jsem chtěla - prostě jsem musela najít jiné řešení. Jednou z možností, která určitě napadla mnoho lidí, je, že bych měl velký stromek jednoduše nahradit - malým stromkem. To je sice hezký nápad, ale pokud se mám vzdát klasického krásného velkého stromu, sáhnu po zajímavější alternativě. Byla jsem opravdu mile překvapena, kolik možností, jak nahradit klasický vánoční stromek, existuje, a tak jsem se rozhodla se s vámi o ně podělit:
1.
Podle mého názoru je jednou z nejkrásnějších alternativ tento závěsný stromek, vyrobený jen z několika větví jakéhokoli dřeva. Větvičky jsou k sobě spojeny jutovým provázkem v pořadí od nejmenší po největší - shora dolů. Tento konkrétní, který vidíte na obrázku vlevo, loni vlastnoručně vyrobila moje maminka a stejně jako já se letos inspirovala nápady z internetu. Letos bych ji ozdobila dalšími dřevěnými ozdobami, jako jsou sněhové vločky, sněhuláci, andělé nebo vánoční koule. Stromeček můžete samozřejmě ozdobit i vánočními ozdobami, které si sami vyrobíte. Pokud jste alespoň trochu zruční v ručních pracích a třeba chcete s dětmi strávit další hezkou vánoční chvilku, doporučujeme vám podívat se na skvělé nápady zde: 26 DIY nápadů na vánoční ozdoby a garantuji vám - nebudete si moci vybrat, co vyrobit jako první - tolik krásných a snadných nápadů!
Celý stromeček je vyroben z přírodních materiálů, takže vnese do místnosti krásnou atmosféru.
2.
Vzpomínáte si na dobu, kdy se vánoční stromeček místo plastových ozdob zdobil klaunskými panenkami, slaměnými ozdobami, ozdobami ze slaného těsta, šiškami, skořicí nebo pomeranči? Tento konkrétní dřevěný stromek je ztělesněním přírody, krásného dřeva a ozdob podle vlastní fantazie. Pokud jste modernější typ, můžete stromek ozdobit klasickými plastovými koulemi, které jednoduše zavěsíte do otvorů. Pokud však nechcete narušit přírodní vzhled stromku, můžete jej ozdobit větvičkami z jehličnatých stromů nebo již zmíněnými pomeranči, šiškami či skořicovými tyčinkami. Věřte mi - vůně dřeva v kombinaci s přírodními ozdobami probudí všechny vaše smysly.
3.
Věděli jste, že v minulosti stromek nestál na zemi, ale visel na stezce? A to přesně z toho důvodu, že v chalupách nebylo dost místa a v době Vánoc se scházelo mnoho rodin, takže stromek byl jen na obtíž. Protože se kdysi dávno stavěly domy hlavně ze dřeva, bylo snadné zatlouct hřebík do dřevěného trámu v místnosti a na něj pak stromek zavěsit. V dnešní době bychom bez pomoci vrtačky a kovového háku stromek na tyč nepověsili.
4.
Další alternativou, na kterou jsem narazil, je tento stromek vyrobený z papírových ruliček. Kromě toho, že tento nápad vypadá opravdu hezky a jednoduše, dovedu si představit, že jeho výroba může být pro děti i příjemným zpestřením chladného odpoledne. Ruličky se nastříhají na požadovanou velikost a jednotlivě se přilepí na povrch. Pokud bych se rozhodla pro tuto alternativu vánočního stromečku, určitě bych jednotlivé kousky přilepila na tabuli nebo křídu a po roce je znovu použila nebo někomu darovala. Navíc je tato varianta také velmi ekologická, protože papírové válečky by normálně putovaly rovnou do koše.
5.
A poslední možností mého výběru, která mě nadchla na první pohled, je tento zelený strom, vyrobený ze dvou tenkých dřevěných desek a řetězu z umělé tkaničky. Je jednoduše ozdobený žárovkami v jedné barvě a ještě bych ho ozdobila touto sadou dřevěných ozdob na stromeček nebo touto sadou, která obsahuje motivy vánočních koulí.
Tip na závěr: Pokud se vám letos vánoční dárky rozjely, pověste stromeček o něco výš na zeď.
Tak co - která alternativa z těchto pěti vás oslovila nejvíce? U mě zatím vítězí číslo 1, ale protože jsme loni (a předloni) měli tak malou výzdobu, letos se asi přikloním k variantě číslo 5. A hned se pustím do hledání toho nejhezčího a nejhrubšího umělého žinylkového řetězu.
Monika Bočkajová | Sentop s.r.o.